!!! UWAGA !!!
Jesteś na stronie
archiwum.brzeznica.pl

 

Niniejsza strona zawiera tylko i wyłącznie dane Archiwalne od 2009 roku do 25.04.2018r.

Z dniem 01.05.2018r. wszystkie aktualne informacje zamieszczane są pod adresem brzeznica.pl oraz brzeźnica.pl

 

 

!!!   WERSJA ARCHIWALNA   !!!

 

Galary z Łączan znowu wypływają

Do_Wiadomosci_06_Nr1_2012

Wisła przypomniała o galarach w 2011 r., kiedy to dokonano niebywałego odkrycia archeologicznego nad Wisłą w Brzeźnicy. Zabytkowy galar sławi nadwiślańską gminę, tak jak kiedyś robiły to łączańskie galary. Cenne historyczne znalezisko mogło pojawić się wszędzie, ale nigdzie w Polsce nie ma tak bogatych tradycji flisackich.

 

 

 

 

Stara polska rzeka dobrze o tym wie i dlatego wybrała miejsce nieprzypadkowe. Wójt Gminy Brzeźnica – Bogusław Antos nie zmarnował szansy. Bazując na odkryciu i czerpiąc z lokalnej historii tworzy przemyślaną flisacką atrakcję turystyczną.

Jeżeli spełnią się ambitne plany w Łączanach powstanie pierwsze w Polsce podwodne muzeum z galarem. To brzmi niebywale, ale to prawda. Gmina Brzeźnica, a z nią cały powiat ma wyjątkową szansę wyróżnić się na skalę kraju i Europy. Galary zasługują na uznanie i przywrócenie na karty historii. To dzięki nim rozwijały się polskie miasta. Na nich transportowano węgiel i materiały budowlane. Galary były środkiem transportu dzięki któremu powstały najstarsze polskie zabytki w tym krakowskie kościoły.

Świetnie się składa, że teraz można ze środków unijnych dofinansować projekty, których celem jest utrwalanie dawnych tradycji i rozwijanie turystyki. W niedzielę 24 czerwca 2012 r. rozpoczęto w Domu Strażaka w Łączanach przedsięwzięcie pn. „Kultywowanie wiślanych tradycji galarnictwa w gminie Brzeźnica poprzez stworzenie i otwarcie flisackiej ekspozycji, wykłady oraz wydanie ulotki informacyjnej”. Projekt realizuje Stowarzyszenie „Malownicza Gmina”, które z wójtem na czele skupia ludzi do pracy społecznej. Cykl wydarzeń jest współfinasowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oś 4 Leader za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie Dolina Karpia.

W niedzielę sąsiadującą z nocą świętojańską odbył się w Łączanach wernisaż wystawy zdjęć pt. „Galar – skarb wiślany”, która dokumentuje odkrycie zabytkowego galara znad Wisły w Brzeźnicy. Zgromadzona publiczność mogła wiele się dowiedzieć o historii rzecznej żeglugi z całego świata w przekroju od pradziejów po łączańskie galary. Wykład wygłosił archeolog Ryszard Naglik – starszy kustosz Muzeum Archeologicznego w Krakowie, który kierował pracami badawczymi na stanowisku archeologicznym w Brzeźnicy. Były także wspomnienia dawnych flisaków i mieszkańców Łączan, którzy pamiętają świetność galarów. Z zaciekawieniem przeglądano nowo wydany folder pt. „Łączany stolicą galarnictwa”, który opisuje galary oraz przybliża zaginiony zawód i zasługi wodniaków. Materiałów do publikacji dostarczyli członkowie Stowarzyszenia marynarzy byłych flisaków i miłośników Łączan.

Sezam tradycji flisackich dopiero się otwiera, jak zapowiada wójt Gminy Brzeźnica. Trwają prace projektowe. Podwodna ekspozycja i muzeum flisackie to oryginalne pomysły, które mogą sprawić, że gmina Brzeźnica bardzo mocno zaistnieje na wodnych szlakach Europy.

Dolina_Multi_Logo_2012

galeriaGaleria Fotograficzna >>> zobacz

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170