!!! UWAGA !!!
Jesteś na stronie
archiwum.brzeznica.pl

 

Niniejsza strona zawiera tylko i wyłącznie dane Archiwalne od 2009 roku do 25.04.2018r.

Z dniem 01.05.2018r. wszystkie aktualne informacje zamieszczane są pod adresem brzeznica.pl oraz brzeźnica.pl

 

 

!!!   WERSJA ARCHIWALNA   !!!

 

POMYŚL zanim podpalisz!

WypalanieTraw2012

Wypalanie pozostałości roślinnych na łąkach, nieużytkach, w rowach i na pasach przydrożnych

JEST ZABRONIONE!

Rozpoczęła się wiosna. Ostatnie coraz cieplejsze dni spowodowały, wzrost interwencji służb ratowniczych w działaniach związanych z wypalaniem traw. Wypalanie traw jest u nas niestety w dalszym ciągu złą tradycją, z którą od lat zmagają się strażacy, policjanci, służby ochrony środowiska. Wbrew pozorom i ogólnie panującym błędnym opinią wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie przynosi same szkody.

 

Co na to mówi prawo ?

Zgodnie z art.  124 ustawy z dnia 16  kwietnia 2004 r.  o ochronie przyrody (tekst jednolity: Dz. U. Nr 151 z 2009 r.), zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin. Wykroczenie to podlega karze aresztu, albo grzywny, o czym mówi art.  131 pkt. 12 i 13  wspomnianej wyżej ustawy. W stosunku do osób naruszających wyżej wymienione zasady mogą być stosowane sankcje karne określone w Kodeksie Wykroczeń i w Kodeksie Karnym, do pozbawienia wolności włącznie.

Dlaczego nie szanujemy przyrody ?

Z rolniczego punktu widzenia takie działanie jest zabiegiem niewłaściwym i szkodliwym, powodującym m. in.:

  • niszczenie mikroorganizmów (bakterii, grzybów) niezbędnych do utrzymania równowagi biologicznej życia w biocenozie łąkowo-pastwiskowej;
  • niszczenie miejsc lęgowych wielu gatunków owadów, płazów, ptaków i zwierząt;
  • marnotrawstwo wartościowej paszy;

Strażacy mówią STOP podpalaczom !

Czy każdy z nas zdaje sobie sprawę, że od poszycia gleby może zapaleniu ulec podziemna warstwa torfu, która może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. Są to pożary długotrwałe.

WypalanieTraw_2_2012

Powiewy wiatru powodują bardzo szybkie rozprzestrzenianie się pożaru, który bardzo często przenosi się na zabudowania mieszkalne, gospodarcze oraz lasy - niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Powstające podczas pożaru duże zadymienie jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia z uwagi na możliwość zaczadzenia, a ponadto powoduje zmniejszenie widoczności na drogach co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.

Przedstawiając powyższe, należy również zwrócić uwagę na fakt, że pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków Straży Pożarnej, które w tym czasie mogą być niezbędne w innym miejscu dla ratowania życia i mienia ludzkiego.



Koszty takich akcji (paliwo, środki gaśnicze, amortyzacja sprzętu, itp.), które ponosi całe społeczeństwo, są znaczne.

POMYŚL ZANIM PODPALISZ

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170