!!! UWAGA !!!
Jesteś na stronie
archiwum.brzeznica.pl

 

Niniejsza strona zawiera tylko i wyłącznie dane Archiwalne od 2009 roku do 25.04.2018r.

Z dniem 01.05.2018r. wszystkie aktualne informacje zamieszczane są pod adresem brzeznica.pl oraz brzeźnica.pl

 

 

!!!   WERSJA ARCHIWALNA   !!!

 

Gminne święto plonów

Obraz_215wiad

„Praca rolnika jest istotna i wszyscy jesteśmy dłużnikami tych, którzy się jej poświęcają”

Bóg powierzył człowiekowi  ziemię, aby swoją pracą pomnażał jej plony”

Jan Paweł II

 

Tegoroczne gminne dożynki odbyły się w Chrząstowicach 28 sierpnia 2011 roku. Święto plonów rozpoczęło się od Mszy Świętej koncelebrowanej przez ks. Stanisława Wąsika Proboszcza parafii w Tłuczani oraz ks. Jana Giądła Proboszcza parafii w Marcyporębie, której przewodniczył ks. Bogusław Szewczyk Proboszcz parafii w Łączanach. Na Mszy Świętej poświęcone zostały wieńce i kosze a Kaplica wypełniła się mieszkańcami wsi , zaproszonymi gośćmi oraz paniami Kół Gospodyń Wiejskich. 

 

 

Po niej barwny korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Łączan przemaszerował na boisko sportowe. W korowodzie wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z : Chrząstowic, Bęczyna, Brzeźnicy, Wyźrału, Kopytówki, Sosnowic, Klubu seniora „Młodym być jesienią”, Łączan, Nowych Dworów, Marcyporęby, Paszkówki oraz Tłuczani.

Prowadzący dożynki Wiesława Jarguz i Kazimierz Mostowik przywitali zebranych licznie gości, a następnie poprosili o zabranie głosu gospodarza dożynek Wójta Gminy Brzeźnica Bogusława Antosa. Wójt zwracając się do mieszkańców gminy nie krył zadowolenia, że Gminne Święto Plonów z roku na rok zyskuje na znaczeniu i że tradycje dożynkowe w naszej gminie są kultywowane. Podziękował również rolnikom i ich rodzinom za trud codziennej pracy na roli. Wójt podsumowując rok żniwny, wymienił najistotniejsze dokonania samorządu na płaszczyźnie gospodarki samorządowej. Zauważył również jak fundusze unijne korzystnie wpływają na rozwój gospodarczy naszych wiosek. Podsumowując, podziękował  organizatorom za przygotowanie tegorocznych dożynek oraz zaprosił wszystkich do wspólnego świętowania.

Następnie jak tradycja nakazuje starostowie dożynek , którymi byli sołtys wsi Chrząstowice pani Katarzyna Knapik i pan Piotr Meres, przekazali chleb gospodarzowi gminy Bogusławowi Antosowi. Chlebem tym Wójt i starostowie podzielili się ze wszystkimi, którzy przybyli na dożynki.

Jak stary obyczaj każe poszczególne Koła Gospodyń Wiejskich obdarowywały dożynkowymi wieńcami tych, którzy pracują dla dobra gminy oraz na rzecz mieszkańców. Nie zabrakło przy tym tradycyjnych przyśpiewek.

Pierwszy wieniec dożynkowy za pracę i zaangażowanie Koło Gospodyń Wiejskich z Chrząstowic przekazało Wójtowi Gminy Bogusławowi  Antosowi.

Koło Gospodyń Wiejskich z Bęczyna ofiarowało wieniec Kazimierzowi Mostowikowi. Panie wręczyły również kwiaty Joannie Szymańskiej w podziękowaniu za dobrą współpracę z kołami gospodyń.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowych Dworów przekazały wieniec na ręce Starosty Wadowickiego Jacka Jończyka.  Dziękując za wieniec Starosta wspomniał o ciężkiej pracy na roli i o swoich rolniczych korzeniach.  Kosz otrzymał sołtys wsi Nowe Dwory – Andrzej Długopolski. Tegoroczne dożynki były współfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach. W związku z powyższym Starosta Jacek Jończyk wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu przekazali  upominki dla wszystkich KGW biorących udział w dożynkach.

Wieniec w kształcie dzbana wykonany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Brzeźnicy  „powędrował” do „ambasadorów kwiatowych” Piotra Milowskiego i Marty Worytko . Natomiast  kosz pełen przysmaków panie podarowały Przewodniczącemu Rady Powiatu Józefowi Łasakowi.

Kolejna delegacja, KGW z Wyźrału przekazały wieniec Adama Zawiły,  zasłużonego działacza wsi, który pomagał min. przy budowie Domu Kultury i do dziś aktywnie bierze udział w życiu swojej miejscowości.  Kosz panie przekazały Katarzynie Solarskiej Przewodniczącej Rady Gminy Brzeźnica.

KGW z Kopytówki  swój tegoroczny wieniec podarowało sołtysowi wsi Józefowi Orzechowskiemu. Natomiast kosz otrzymał Franciszek Szydłowski.

W podzięce za pracę na rzecz wsi oraz zaangażowanie w swojej pracy społecznej , panie z Sosnowic podarowały wieniec Małgorzacie Klaja – sołtys a zarazem radnej wsi Sosnowice. Kosze otrzymały Katarzyna Knapik sołtys Chrząstowic oraz Małgorzata Meres  - współorganizatorki tegorocznych dożynek.

Następnie przedstawiciele klubu seniora „Młodym być jesienią” obdarowali wieńcem Józefa Tracza. Kosz otrzymała Stefania Opyrchał – jedna z założycielek klubu.

Wieniec od KGW w Łączanach trafił w ręce Orkiestry Dętej z Łączan z kapelmistrzem Jerzym Cielebonem na czele. Orkiestra Dęta zadbała w tym szczególnym dniu o oprawę muzyczną. Kosz otrzymała Czesława Wójcik, wieloletnia działaczka Koła Gospodyń.

Panie z KGW z Marcyporęba wręczyły wieniec sołtysowi Markowi Gonciarczykowi, a kosz otrzymał Jerzy Kosek.

Dożynkowy wieniec o stożkowatym kształcie uwiły panie z KGW Paszkówka. Wręczony on został Tadeuszowi Pawłowskiemu, gospodarzowi Domu Kultury w Paszkówce. Chleb dożynkowy otrzymała Maria Ciernia, natomiast mendle dożynkowe powędrowały do strażaków z Chrząstowic, Wójta Gminy, radnego, sołtysa a zarazem Zastępcy Przewodniczącego Rady Gminy Brzeźnica Władysława Wysogląda oraz Dyrektor GBP w Brzeźnicy Wiesławy Jarguz.

Ostatnia reprezentacja KGW z Tłuczani, jako wyraz podziękowania za działania na rzecz mieszkańców wsi, wręczyła  wieniec  radnemu Markowi Długopolskiemu.  Kosz wypełniony owocami i tegorocznymi przetworami trafił do rąk  Anny Lang Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Brzeźnicy.

Na zakończenie ceremoniału dożynkowego, miało miejsce wystąpienie Posła na Sejm RP Tadeusza Arkita. Pan Poseł wraz z Wójtem Gminy dokonali ceremonii odznaczenia w imieniu Ministra Kultury – Bogdana Zdrojewskiego Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” . Odznaką uhonorowana została  Wiesława Jarguz Dyrektor GBP w Brzeźnicy oraz zespół „Tańczące kumoszki” z Paszkówki.

Na zakończenie oficjalnej części dożynek złożone zostały podziękowanie dla wszystkich którzy współpracowali przy ich organizacji.  Organizatorami  tegorocznych dożynek byli: Samorząd Gminny, Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich „Nowoczesna gospodyni”, Rada Sołecka Wsi Chrząstowice, Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy. Swoją pomoc nieśli również strażacy z jednostki OSP Chrząstowice  oraz członkowie Ludowego Klubu Sportowego „ Sokół” w Chrząstowicach .Na dożynkach można było  skosztować tradycyjnych ciast wykonanych przez panie z kół gospodyń, a organizatorki częstowały wyborną zupą. Przygotowane zostały również stoiska promocyjne. Prezentowały się stowarzyszenia „Euroregion Beskidy”, „Dolina Karpia”,  a także Gmina Brzeźnica, Centrum Kultury i Sportu w Brzeźnicy. Można było również nabyć wyroby rękodzielnicze oraz skosztować regionalnych produktów.  Nie zapomniano również o atrakcjach dla dzieci,  które miały  sposobność poskakania na  trampolinie bungee.

Dzięki takim uroczystościom, zostają ocalone piękne, pełne ponadczasowych wartości tradycje ludowe, pozwalające na lepsze poznanie i zrozumienie swoich korzeni. Są także jednym z warunków wpływających na świadomość tego kim jesteśmy, gdzie mieszkamy i skąd pochodzimy.

Dożynki otrzymały piękną oprawę dzięki wsparciu wielu osób dobrej woli:

Firma „Skorpion” z Nowych Dworów, Jan Kądzioła , Mieczysław Kądzioła, Zbigniew Młotkowski, Barbara Książek, Jerzy Kosek market budowlany „Jeżyk”, Piotr Momot , Małgorzata Sękiewicz, Mariusz Kutermak, Krystyna i Witold Meresowie, Jerzy Sierprawski, Rada Sołecka z Chrząstowic, KGW z Chrząstowic, Bank Spółdzielczy z Brzeźnicy.

 

galeriaGaleria Fotograficzna >>> zobacz

Podziękowanie od Pana Marka Sowy - Marszałka Województwa Małopolskiego

Podzikowanie_-_Doynki
 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170