W czasie trwania lekcji – około godziny 11.00 (22.10.2013 roku) – ciszę przerwały trzy dzwonki, a zaraz po nich donośny głos – UWAGA EWAKUACJA. Taki scenariusz tegorocznych ćwiczeń założyła Pani Elżbieta Kosek – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sosnowicach.
Po ogłoszeniu alarmu ewakuacyjnego dzieci z oddziału przedszkolnego oraz szkoły podstawowej udały się pod opieką nauczycieli w ustalone wcześniej bezpieczne miejsce, z którego można było w spokoju obserwować działania przybyłej na miejsce Ochotniczej Straży Pożarnej w Sosnowicach. Podsumowania ćwiczeń ewakuacyjnych dokonał wiceprezes zarządu gminnego ZOSP RP w Brzeźnicy – Pan Mateusz Żukowski – który zaznaczył, że tego typu ćwiczenia mają na celu prawidłowe przygotowanie się na wypadek niebezpiecznej sytuacji. Na zakończenie dzieci i młodzież miały okazję zobaczenia wyposażenia wozu bojowego oraz zadania wielu pytań adresowanych do druhów strażaków. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia wszyscy wrócili do szkoły.
Zespół Szkolno Przedszkolny w Brzeźnicy
Około godziny 12.00 (28.10.2013 roku) spokój w szkole przerwał sygnał oznajmiający potrzebę ogłoszenia ewakuacji. Dzieci i młodzież z przedszkola, szkoły podstawowej oraz gimnazjum udały się drogami ewakuacyjnymi na miejsce zbiórki. I tym razem ogłoszony alarm był tylko praktycznym ćwiczeniem na wypadek zaistniałego zdarzenia. Dla szkoły podstawowej Ochotnicza Straż Pożarna w Brzeźnicy przygotowała pokaz działań ratowniczo – gaśniczych w obiekcie placówki oświatowej. Zadaniem strażaków było zabezpieczenie przeciwpożarowe obiektu, sprawdzenie szkoły czy nikt nie pozostał, ewakuacja dwóch osób, które nie zdążyły opuścić zagrożonego terenu oraz udzielnie im pierwszej pomocy. Dzieci i młodzież obserwowały działania druhów, a druh Prezes OSP Brzeźnica – Mateusz Żukowski udzielał na bieżąco informacji, co w danej chwili się dzieje. Po zakończonym pokazie dzieci zostały zaproszone na zbiórkę Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej do Brzeźnicy Był czas na oglądanie nowego wozu bojowego oraz pamiątkowe zdjęcie.
Ćwiczenia ewakuacyjne przeprowadzane w placówkach oświatowych są bardzo dobrym sposobem na wypracowanie nawyków, które w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia będą pożądane. Systematyczne ich ćwiczenie, prawidłowe podsumowywanie i wyciąganie wniosków jest najlepszym sposobem na przygotowanie się na sytuację związaną z potencjalnym zagrożeniem. W związku z rotacją uczniów – zwłaszcza w klasach pierwszych – ćwiczenia te powinny odbywać się przynajmniej raz do roku.
Galeria Fotograficzna >>> zobacz