Opuszczony do niedawna kościołek w Tłuczani, pochodzący z XVII w. ma żarliwych opiekunów. Od czterech lat trwają starania o jego ocalenie.
W poniedziałek 28 października w 2013 r. zebrała się komisja ekspertów, którzy podpisali protokół odbioru robót budowlanych przy kościółku pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tłuczani.
Jaka była chronologia działania, jak do tego doszło?
Od 2009 r. losem kościółka zajęli się mieszkańcy Tłuczani zintegrowani do działania przez Bogusława Antosa - Wójta Gminy Brzeźnica. Wiekowy kościółek popadł w ruinę, a w ostatnich dziesięcioleciach osiągnął stan katastrofalny. Impulsem, jak mówią członkowie Społecznego Komitetu Ratowania Kościółka w Tłuczani było uszkodzenie dachu przez lipę. Rozpoczęto zbiórki pieniędzy: kwesty, aukcje, składki. Środki na ratowanie kościółka zbierane są cały czas. Potrzeby są ogromne. Pierwsze większe pule środków finansowych pochodzą z dotacji od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 80 tys. zł. oraz od Rady Gminy Brzeźnica – 40 tys. zł.
Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał 4 lipca 2013 r. pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych, a Starosta Wadowicki zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na „Rewitalizację drewnianego kościółka w Tłuczani na Nowsiu – remont i przebudowa” na działce nr 1810 w miejscowości Tłuczań.
Prace przy kościele objęły:
-wykonanie ustabilizowania posadowienia budynku – fundamentów,
-podbudowanie węzłów, wykonanie podwalin,
-prostowanie konstrukcji ścian.
Dokonane 28 października 2013 r. oględziny budynku kościoła przez komisję pozytywnie zaopiniowały wykonane prace, zgodnie z pozwoleniem i projektem budowlanym. Umocnienia fundamentów przeprowadzono niemalże w ostatnim momencie. Za niedługo kościółek uległby nieodwracalnym zniszczeniom. Zastosowana metoda pracy przy umocnieniu fundamentów była pionierska, bo nigdzie w Małopolsce jeszcze takiej nie stosowano. Końcowy wniosek protokołu jest taki, że należy bezwzględnie kontynuować roboty budowlane i prace konserwatorskie przy kościele w zakresie architektury i wyposażenia.
Protokół podpisali:
Jan Janczykowski - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie
Ks. Stanisław Pitek – proboszcz parafii w Tłuczani
Bogusław Antos – Wójt Gminy Brzeźnica
Beata Lenda – architekt, autorka projektu budowlanego
Jacenty Bielawski – wykonawca robót budowlanych
Marcin Sieja – inspektor nadzoru
Monika Łyczak – archeolog prowadzący nadzór
Grzegorz Galos – konstruktor
Władysław Witek – Społeczny Komitet Ratowania Kościółka
Marek Sawicki – konserwator dzieł sztuki
Aneta Pąprowicz - Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.
Galeria Fotograficzna >> zobacz
Materiały Fotograficzne z strony poświęconej Tłuczani >>> zobacz