!!! UWAGA !!!
Jesteś na stronie
archiwum.brzeznica.pl

 

Niniejsza strona zawiera tylko i wyłącznie dane Archiwalne od 2009 roku do 25.04.2018r.

Z dniem 01.05.2018r. wszystkie aktualne informacje zamieszczane są pod adresem brzeznica.pl oraz brzeźnica.pl

 

 

!!!   WERSJA ARCHIWALNA   !!!

 

Wieczornica z okazji 11 listopada w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Łączanach

W pewien czerwcowy, ciepły dzień wystarczyło kilka wystrzałów na ulicach Sarajewa i śmierć dwojga ludzi , aby Europę a wraz z nią cały świat ogarnęło piekło I wojny światowej. Niespotykana nigdy wcześniej skala zjawiska wywołanego nagromadzeniem napięć pomiędzy mocarstwami Starego Kontynentu przyniosła ogrom zmian na politycznej mapie świata - upadły imperia, powstały niepodległe państwa. Dla niektórych z spośród nich - tak jak dla Polski - ten międzynarodowy konflikt przyniósł upragnioną wolność po latach obcej dominacji.

Cztery lata zaciekłych walk doprowadziły do kapitulacji 11 listopada 1918 roku Niemiec wraz z ich austro -węgierskim sojusznikiem i upokorzone, musiały zrezygnować ze swoich mocarstwowych ambicji, przynajmniej na jakiś czas. Dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, witany jako bohater narodowy i mąż opatrznościowy odradzającej się Polski, ale w 1914 nikt nie przewidywał, że oto nasz kraj otrząśnie się spod wpływów trzech zaborców. To splot przypadków ułatwił odbudować niepodległość RP, splot przypadków wspomagany siłą wybitnych jednostek, którym udało się niemożliwe - po 123 latach niewoli.

12 listopada o godz.18.00 w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Łączanach, w 90-tą rocznicę tamtych wydarzeń grono pedagogiczne i uczniowie spotkali się na wieczornicy patriotycznej pod hasłem „Polacy mają w sobie instynkt wolności”.

Galeria Foto ZS w Łączanach
 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170