!!! UWAGA !!!
Jesteś na stronie
archiwum.brzeznica.pl

 

Niniejsza strona zawiera tylko i wyłącznie dane Archiwalne od 2009 roku do 25.04.2018r.

Z dniem 01.05.2018r. wszystkie aktualne informacje zamieszczane są pod adresem brzeznica.pl oraz brzeźnica.pl

 

 

!!!   WERSJA ARCHIWALNA   !!!

 

Wieczornica w Łączanach

„Był taki wrzesień

wieczornica„Był taki wrzesień...”, 70 lat temu wakacje były normalne, dzieci przygotowywały się do nowego roku szkolnego, nic nie zapowiadało nieszczęścia, które miało trwać aż pięć długich lat. 1 września wybuchła II wojna światowa i choć mówi się, że czas leczy rany, to przy okazji okrągłych rocznic przychodzą wspomnienia i refleksje dotyczące tej jednej z najokrutniejszych wojen świata.

 

Wśród nas coraz mniej jest osób będących naocznymi świadkami tamtych czasów, a dzieci znają je tylko z podręczników do historii. Aby przybliżyć im rzeczywistość wojennych dni, a przede wszystkim oddać hołd ludziom, którzy zginęli w walce za ojczyznę w Zespole Szkół w Łączanach została zorganizowana wieczornica patriotyczna poświęcona II wojnie światowej.

Uroczystość odbyła się 29 września i stała się okazją do wspólnego spotkania społeczności szkoły z mieszkańcami wsi i zaproszonymi gośćmi. Przybyli rodzice, dziadkowie, bliscy, przedstawiciele władz samorządowych, aby wraz z młodymi aktorami szkolnej sceny przeżyć wzruszające chwile wspomnień. Uczniowie poczuli się bardzo dowartościowani obecnością tak licznej publiczności i przekonali się, iż podjęty w przedstawieniu temat jest naprawdę ważny. Chronologiczny zapis wydarzeń okupacji wojennej zaprezentowali w postaci pięknej poezji i pieśni przeplatanych słowami narracji.

Nikomu nie były obojętne słowa wiersza K.K. Baczyńskiego „Oddzielili cię syneczku, od snów co jak motyl drżą ...”, a tekst i melodia piosenki „Czerwone maki na Monte Cassino” stworzyły niepowtarzalny nastrój. Nie sposób było przy okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej nie przywołać postaci patrona szkoły Janusza Korczaka, to na jego cześć chór wykonał piosenkę o starym doktorze, który dziecko ukochał nade wszystko.

Na zakończenie wieczornicy został odśpiewany hymn „Oda do radości” będący symbolem zjednoczonej Europy bez wojen i granic. Całą uroczystość uświetnił występ orkiestry dętej OSP z Łączan.

Ewelina Kutermak

 

galeria_fotograficznaGaleria Fotograficzna >> dalej

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170