!!! UWAGA !!!
Jesteś na stronie
archiwum.brzeznica.pl

 

Niniejsza strona zawiera tylko i wyłącznie dane Archiwalne od 2009 roku do 25.04.2018r.

Z dniem 01.05.2018r. wszystkie aktualne informacje zamieszczane są pod adresem brzeznica.pl oraz brzeźnica.pl

 

 

!!!   WERSJA ARCHIWALNA   !!!

 

Gmina Brzeźnica czyta ...

 

Na uroczystej gali Gminnego Święta Książki w Brzeźnicy głośne czytanie było wydarzeniem kulturalnym w dniu 5 maja 2009. Zacne grono honorowych gości czytało zgromadzonej publiczności: dzieciom, młodzieży i dorosłym. Gośćmi specjalnymi byli Słowacy – starosta i przedstawiciel samorządu ze słowackiej gminy, z którą gmina Brzeźnica nawiązuje współpracę. Dawne dzieje w gminie Brzeźnica zostały zaprezentowane na tle krajobrazu i zdjęć historycznych, zamieszczonych w prezentacji. Księgę przeszłości odsłonili, czytając jej fragmenty: Wójt Gminy Brzeźnica – Bogusław Antos, Zastępca Dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Brzeźnicy Elżbieta Kosek, sierżant Posterunku Policji w Brzeźnicy Krzysztof Sowa, Dyrektor Zespołu Szkół w Łączanach Beata Chmielowska. Teksty pochodziły z książek Aleksandra Wybranowskiego „Dawne dzieje”, Hieronima Wyczawskiego „Kalwaria Zebrzydowska”, wspomnień Wincentego Hyli „Z pamiętnika żołnierza pierwszej brygady”, Jerzego Rosa „Tajemnice wawelskiego skarbu”.

 

Następnie popłynęły strofy poezji Juliusza Słowackiego dla uświetnienia obchodzonego w Polsce Roku Słowackiego. W prezentacji multimedialnej pokazano m.in., zdjęcia z Krzemieńca, miasta na terenach dzisiejszej Ukrainy, gdzie młodość spędził Słowacki. Tomik poezji otworzyli, czytając głośno wiersze: Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos, Przewodniczący Rady Gminy Brzeźnica Włodzimierz Niciewicz. Mistyczną poezję i przesłanie poety zapisane w wierszu „Testament mój” czytał ksiądz wikary Piotr Listopad z Parafii Przemienienia Pańskiego w Paszkówce. Proroczy wiersz o słowiańskim papieżu w interpretacji księdza Piotra trafił do serc publiczności. Edyta Babska z Paszkówki wybrała na tę chwilę wiersz „Do matki” i „Z pamiętnika Zofii Bobrówny”. Oddając nastrój poezji, być może sprawiła, że młodzież sama sięgnie po tomik poezji Słowackiego. Nasz narodowy wieszcz pozostawił nam wiele dramatów, wybraliśmy fragment „Balladyny”. Scenę trzecią z aktu pierwszego zaprezentowali, czytając: w roli matki Agnieszka Błach – Zastępca Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźnicy, w roli Kirkora – Kazimierz Mostowik – Dyrektor Centrum Kultury w Brzeźnicy, w roli Balladyny – Agnieszka Wolska – Redaktor „Takiej Malowniczej Gminy”, w roli Aliny – Elżbieta Mostowik – Dyrektor Ośrodka Kultury w Zatorze.

Głośne czytanie miało na celu zwrócenie uwagi na proces czytania, który gwarantuje rozwój intelektualny człowieka. Nie może go zastąpić żadna technika. Potrzebny jest na to czas i klimat tworzony w domu. Dlatego zachęcamy, czytajcie Państwo dzieciom i dajcie im przykład sami sięgając po książki. Kampania społeczna „Cała Polska Czyta Dzieciom” lansuje czytanie, jako skuteczną metodę tworzenia więzi emocjonalnej pomiędzy dzieckiem

i rodzicem. Na finałowej gali wręczono nagrody laureatom konkursów organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brzeźnicy w ramach XIII Spotkań w Świecie Książek, wspólnie ze Szkołami Podstawowymi, Gimnazjami, Świetlicami, Przedszkolami i Ośrodkiem Kultury. Tegoroczne Święto Książki odbywało się pod honorowy patronatem Wójta Gminy Brzeźnica.

Po głośnym czytaniu pozostały wrażenia. Natomiast efekty promocji czytelnictwa, mamy nadzieję, że będą powoli owocować...

 

Wiesława Jarguz

 

Galeria Fotograficzna dalej >>>

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170