!!! UWAGA !!!
Jesteś na stronie
archiwum.brzeznica.pl

 

Niniejsza strona zawiera tylko i wyłącznie dane Archiwalne od 2009 roku do 25.04.2018r.

Z dniem 01.05.2018r. wszystkie aktualne informacje zamieszczane są pod adresem brzeznica.pl oraz brzeźnica.pl

 

 

!!!   WERSJA ARCHIWALNA   !!!

 

Raport sztabu z działań przeciwpowodziowych

CAM00736 w

Intensywne opady deszczu występujące od 14 maja 2014 roku w całej zlewni górnej Wisły spowodowały nagły przyrost poziomu wód. Wysoki stan rzeki Wisły spowodował zamknięcie wszystkich śluz wałowych na terenie Gminy Brzeźnica.

 

 

 

 

 

 

Szybka interwencja Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy Wójt Gminy Brzeźnica – Pan Bogusław Antos, spowodowała, że zagrożenie na terenie całej gminy zostało ograniczone do minimum.

Od samego początku, gdy przewidywane zostało wystąpienie zagrożenia powodziowego na terenie gminy wprowadzony został monitoring poziomu wód na rowach i potokach. Monitoringiem, który rozpoczął się w godzinach popołudniowych 14 maja 2014 roku (środa) objęte zostały: zlewnia „rowu – R” w Łączanach, zlewnia rowów obiektu Chrząstowice, potok Brodawka, potok Kopytówka, potok Sosnówka oraz zlewnia rowu „Pasieka”. Ponadto służby Wójta pozostawały cały czas w kontakcie z obsługą stopnia wodnego w Łączanach skąd pozyskiwały informacje o poziomie rzeki Wisły.

W dniu 16 maja 2014 roku o godz. 9.30 Wójt Gminy Brzeźnica zarządzeniem wprowadził stan pogotowia przeciwpowodziowego.

Całodobowy, systematyczny monitoring umożliwił przed wystąpieniem potencjalnego zagrożenia ustawienie zestawów pompowych na wszystkich rowach melioracyjnych obiektu Chrząstowice oraz na rowie „Pasieka”. Rozpoczęcie pompowania nastąpiło, gdy poziom wód był niski, co przyczyniło się do utrzymania napływającej wody w korytach tych cieków. Brak tego działania spowodowałby wystąpienie wód z koryta, podtopienie przylegających domostw oraz zamknięcie dróg w miejscowości Brzeźnica, Chrząstowice oraz Łączany.

Na podkreślenie sprawnych działań wpłynęły ustalenia dokonane przez Wójta Gminy Brzeźnica po powodzi w 2010 roku. Przypominamy, że po ostatniej powodzi organizowane przez Wójta – Bogusława Antosa – spotkania z przedstawicielami RZGW w Krakowie, Starostwem Powiatowym, Gminą Spytkowice oraz zarządca obiektów stawowych pn.: „Kasztelan” w Spytkowicach, miały za zadanie opracowanie sprawnych procedur na wypadek sytuacji powodziowych. Dodatkowe ustalenia zostały dokonane z zarządcą obiektów stawowych w Brzeźnicy na okoliczność możliwości zgromadzenia nadmiaru wody w nieużywanych stawach.

Prowadzone działania ratownicze przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w dniach od 16 maja do 18 maja 2014 roku, a wspomagane przez służby zarządzania kryzysowego Wójta Gminy Brzeźnica zminimalizowały występujące zagrożenie.

Stały monitoring prognozy pogody, możliwości pozyskania dodatkowego sprzętu z rezerw KSRG Państwowej Straży Pożarnej oraz rezerw magazynu melioracyjnego w Krakowie, zabezpieczenie porządku publicznego przez patrole Policji, wsparcie logistyczne prowadzonych działań ratowniczych to tylko część zadań podjętych przez służby Wójta, który usprawniły prowadzone działania.

W godzinach nocnych z 16/17 maja 2014 Wójt Gminy Brzeźnica zawnioskował do Komendanta Powiatowego PSP w Wadowicach o dodatkowe siły i środki w postaci zestawów pompowych, których zadaniem było przepompowywanie napływającej wody w Rowie – R. Decyzja ta była poprzedzona szczegółową analizą sytuacji, na którą złożył się stan wody na rowie, tendencja wzrostowa na rowie oraz przesłane prognozy pogody. W niedługim czasie zapotrzebowane pompy podjęły swoje działania na Rowie – R w Łaczanach.

Działania prowadzone były do godzin wieczornych 18 maja 2014 roku, do momentu otworzenia się śluz wałowych i opadnięcia nagromadzonej wody po stronie zewnętrznej wału. Łącznie przez te dni na terenie potencjalnie zagrożonym przepompowywane było 60 000 litrów na minutę.

W dniu 19 maja 2014 roku o godz. 8.00 Wójt Gminy Brzeźnica zarządzeniem odwołał stan pogotowia przeciwpowodziowego.

 

galeriaGaleria Fotograficzna >> zobacz

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170