!!! UWAGA !!!
Jesteś na stronie
archiwum.brzeznica.pl

 

Niniejsza strona zawiera tylko i wyłącznie dane Archiwalne od 2009 roku do 25.04.2018r.

Z dniem 01.05.2018r. wszystkie aktualne informacje zamieszczane są pod adresem brzeznica.pl oraz brzeźnica.pl

 

 

!!!   WERSJA ARCHIWALNA   !!!

 

Szkoła pierwszej pomocy

Szkola PP 2013

22 października 2013 roku w Szkole Podstawowej w Sosnowicach został zrealizowany nowy projekt pt.: „Szkoła pierwszej pomocy”.

 

 

 

 

 

 

Zajęcia adresowane do uczniów szkoły zakładały, że uczestnicy będą wiedzieli jak powinna być wyposażona apteczka, będą potrafili zaopatrzyć podstawowe skaleczenia oraz udzielić podstawowych zabiegów resuscytacyjnych. Zajęcia przeprowadzone były w dwóch grupach (klasy 1-3 oraz 4-6) po 90 minut dla każdej z grup.

Podczas zajęć dzieci poprzez zabawę i ćwiczenia dowiedzieli się, dlaczego należy dbać o własne bezpieczeństwo, jakie telefony są do poszczególnych służb oraz w co powinna być wyposażona apteczka w samochodzie. Zajęcia składały się głównie z ćwiczeń, a dzieci mogły same spróbować opatrzyć rany, założyć opatrunki gazowe oraz zabandażować ranę np. głowy z wykorzystaniem zwykłych bandaży, ale i także opatrunków tzw. codofixów.

Wszystko to oczywiście odbywało się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, młodzi ratownicy mieli założone rękawiczki, a przed przystąpieniem do udzielania pierwszej pomocy oceniali czy całe miejsce jest bezpieczne. Dlaczego? - ponieważ przed udzieleniem pierwszej pomocy ratownik musi najpierw ocenić czy dane miejsce jest bezpieczne dla niego i dla osoby tam przebywającej. Nie wiedziałeś? Może warto zorganizować takie szkolenie w twojej szkole lub firmie!

W drugiej części uczestnicy zajęć uczyli się podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (BLS). Dbając o swoje bezpieczeństwo, dokonując oceny bezpieczeństwa otoczenia sprawdzali przytomność osoby poszkodowanej, zwracali się o pomoc do przypadkowej osoby w wykonaniu telefonu na pogotowie, sprawdzali oddech, a następnie przystępowali do zabiegów krążeniowo – oddechowych.

UWAGA!!!

Czy wiesz, że zgodnie z polskim prawem każdy jest obowiązany udzielić pomocy ofierze wypadku chyba, że groziłoby to jego śmiercią czy ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu!

Większość z nas boi się podejmować jakichkolwiek czynności tłumacząc się, że nie potrafi, nie wie jak, a może ktoś inny pomoże. A wystarczy odrobina chęci. Naprawdę w reanimacji nie ma nic trudnego. Nie można obojętnie przejść koło osoby potrzebującej pomocy. Karetka, która musi pokonać drogę często dojeżdża za późno! Za późno – ponieważ, żadna karetka nie dojedzie w 4 minuty. Dlaczego mówimy tylko o 4 minutach? Tyle potrzeba, aby w sytuacji zatrzymania akcji serca zaczął umierać mózg. Umierać w taki sposób, aby skutki były nieodwracalne. A wystarczy tak niewiele! Wystarczyłoby, aby ktoś podjął się resuscytacji.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Paszkówce ćwiczyły te czynności na fantomach pod okiem wykwalifikowanego ratownika. One już wiedzą, że jeżeli osoba jest nieprzytomna i nie oddycha – to należy się podjąć jej reanimacji. Tej osobie bardziej zaszkodzić się nie da – można ją tylko i wyłącznie uratować.

Program „Szkoła pierwszej pomocy” jest programem autorskim Mateusza Żukowskiego – realizowanym w oparciu o wykwalifikowanych ratowników, którzy ukończyli Kwalifikowany Kurs Pierwszej Pomocy. Zapraszamy do współpracy! Uczmy się udzielać pierwszej pomocy! Nasze ręce mogą ratować!

 

galeriaGaleria Fotograficzna >>> zobacz

 

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170