!!! UWAGA !!!
Jesteś na stronie
archiwum.brzeznica.pl

 

Niniejsza strona zawiera tylko i wyłącznie dane Archiwalne od 2009 roku do 25.04.2018r.

Z dniem 01.05.2018r. wszystkie aktualne informacje zamieszczane są pod adresem brzeznica.pl oraz brzeźnica.pl

 

 

!!!   WERSJA ARCHIWALNA   !!!

 

Rynek w Pobiedrze jest dla nas i następnych pokoleń

Do Wiadomosci 06 08 2013r

Czerpie z tradycji i tworzy wspaniałe inwestycje – tak wójta i samorząd gminy Brzeźnica oceniali goście i mieszkańcy przybyli w niedzielę 4 sierpnia 2013 r. do Paszkówki, gdzie odbyło się poświęcenie i otwarcie Rynku w Pobiedrze.

 

 

 

 

 

 

Suma odpustowa w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Paszkówce rozpoczęła uroczystość. Mszę świętą - koncelebrowaną odprawiał ks. Infułat Janusz Bielański. Ten wyjątkowy gość, długoletni proboszcz katedry na Wawelu był w latach 1963-1966 wikariuszem parafii w Pobiedrze. Do dzisiaj darzy to miejsce wielką miłością. Powiedział, że raduje się Jego serce na widok, jak parafia się rozwija.

Homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński.Tematem przewodnim uczynił przemiany, te w wymiarze duchowym i ludzkim. Mówił, m.in. o roli codziennej modlitwy w życiu człowieka i o tym, że każdy w wierze musi mieć swojego przewodnika. Odniósł się do stworzonego w wyniku gminnej inwestycji Rynku w Pobiedrze, który przemienił zaniedbany teren w piękne, przyjazne dla ludzi miejsce. Docenił jak zmienił się dawny dom katechetyczny.

W blasku słońca wokół kościoła przeszła procesja. Wierni podążali za niesionym w monstrancji Najświętszym Sakrament. Małe dziewczynki sypały kwiaty, szły dzieci w strojach komunijnych, panie z Kół Gospodyń Wiejskich z: Bęczyna, Paszkówki, Sosnowic, Wielkich Dróg i dziewczęta niosły obrazy. Panowie podążali z chorągwiami, były poczty sztandarowe OSP z: Bęczyna, Paszkówki, Sosnowic, Wielkich Dróg. Muzycznej oprawy i dostojnego brzmienia dodawały orkiestry dęte z Sosnowic i gościnna z Rajska.

Niedziela 4 sierpnia to jeszcze dwa historyczne, parafialne wydarzenia – poświęcenia: wyremontowanego budynku parafialnego, który odtąd będzie Domem integracji społecznej oraz kamienia węgielnego pod budowę kaplicy na cmentarzu.

Z placu kościelnego wszyscy wyszli na Rynek w Pobiedrze. Jak wygląda to miejsce? Wśród drzew wytyczono alejki spacerowe, stoją altany i ławki, tryska ze studni woda i są pamiątkowe obeliski. Jeden to odnowiona kolumna pomnikowa z 1811 r., która upamiętnia cesarski przywilej na urządzanie corocznych jarmarków. Drugi to obecnie postawiony kamień historii, który przypomina o tradycji Pobiedra i dokumentuje współczesność. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy na tym kamieniu dokonali: honorowi goście – Wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak i Jacek Jończyk Starosta Powiatu Wadowickiego oraz gospodarze inwestycji - Bogusław Antos – Wójt Gminy Brzeźnica i Katarzyna Solarska - Przewodnicząca Rady Gminy Brzeźnica.

Rynek poświęcił i kapłańskiego błogosławieństwa udzielił ks. Infułat Janusz Bielański w obecności ks. kanonika Marka Holoty - proboszcza parafii w Paszkówce i licznie zgromadzonych księży, parafian i gości.

Druga część uroczystości miała świecki charakter. Na ustawionej naprzeciw rynku scenie okolicznościowe przemówienia rozpoczęły wydarzenie trwające do godzin nocnych. Pierwszy z przywitaniem do wszystkich zwrócił się gospodarz Bogusław Antos - Wójt Gminy Brzeźnica. Jako pomysłodawca i realizator inwestycji powiedział, m.in., że pomysł na Rynek w Pobiedrze zrodził się po tym, jak rozmawiał z najstarszymi mieszkańcami Pobiedra. Z czasem zamysł ten rozszerzył i zaprosił do współpracy nowego proboszcza. Odtąd razem realizują nowe dzieło, które obejmuje zagospodarowanie terenów wokół kościoła. W planach jest też przywrócenie urządzania jarmarków. Wójt dziękował też wszystkim organizacjom społecznym działającym w parafii Paszkówka, na co dzień i przy organizacji otwarcia Rynku w Pobiedrze. Ksiądz proboszcz Marek Holota wyraził zadowolenie ze współpracy z wójtem i samorządem oraz z parafialną wspólnotą. Podkreślił swoją radość z działań Parafialnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Pobiedr”.  

Honorowi goście zabierając głos gratulowali wykonanej inwestycji. Wicewojewoda podzielił się refleksją, że to co w Paszkówce zostało zrobione będzie służyło współczesnym i zostanie po nas dla następnych pokoleń. Starosta symbolicznie dołożył odmieniony Pobiedr, jako kolejną perłę do korony powiatu wadowickiego. Ksiądz Infułat mocno zaakcentował, że obrany kurs działań jest dobry i należy: „Tak trzymać!". Sołtys Paszkówki - Władysław Wysogląd w swoim wystąpieniu przywitał przybyłych gości i przybliżył całokształt różnych inwestycji, jakie Wójt realizuje na terenie sołectwa. Przedstawiciele mieszkańców wręczyli Bogusławowi Antosowi - Wójtowi Gminy Brzeźnica pamiątkową statuetkę z podziękowaniem za Rynek w Pobiedrze, który będzie miejscem promocji gminy Brzeźnica i parafii w Paszkówce. Z kolei goście honorowi otrzymali okolicznościowe medaliony, które zostały wybite na okoliczność Otwarcie Rynku w Pobiedrze 2013.

Wielu gości podziwiało Rynek w Pobiedrze w dniu jego otwarcia. Byli goście honorowi, wyżej już wspominani, zawitali kierownicy różnych instytucji z powiatu wadowickiego, samorządowcy z Doliny Karpia, byli radni, sołtysi, dyrektorzy jednostek, pracownicy samorządowi, mieszkańcy gminy z rodzinami i znajomymi z różnych stron oraz turyści. W roli konferansjerów występowali: Edyta Babska z Paszkówki i Kazimierz Mostowik - dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy.

Jak na odpust i na rynek przystało było wiele stoisk i kramów. Swoje produkty prezentowali i sprzedawali miejscowi rękodzielnicy i wytwórcy lokalnych przysmaków.

Po południu nadszedł czas na artystyczne prezentacje. Do nocy ze sceny rozbrzmiewała muzyka. Jako pierwsze inauguracyjne koncerty dały orkiestry dęte: z Sosnowic pod batutą Gabrieli Jaskierni i zaprzyjaźniona z Rajska z kapelmistrzem Adrianem Wałowskim. Wokalne występy miały: Alicja Babska oraz Katarzyna Kuchnia z Brzeźnicy w akompaniamencie Karoliny Mostowik z Brzezinki. Na ludowo wystąpiły panie z zespołu Tańczące Kumoszki z Paszkówki, prowadzonego przez Stanisławę Kucharczyk. Muzycznie zaprezentowali się seniorzy z zespołu „Damy radę”. Barwnie grała grupa „Pieprz i wanilia”. Wieczorem koncert dał zespół Ensemble. Polskie i światowe hity bawiły publiczność. W przerwie koncertu rozlosowano nagrody główne z trwającej cały dzień loterii. Ukoronowaniem dnia były sztuczne ognie, które rozbłysły na nocnym niebie na Rynku w Pobiedrze.

Rynek w Pobiedrze to inwestycja zrealizowana w ramach projektu: „Adaptacja przestrzeni użytku publicznego celem integracji społecznej w miejscowości Paszkówka”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

 

galeriaGaleria Fotograficzna >>> zobacz

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170