!!! UWAGA !!!
Jesteś na stronie
archiwum.brzeznica.pl

 

Niniejsza strona zawiera tylko i wyłącznie dane Archiwalne od 2009 roku do 25.04.2018r.

Z dniem 01.05.2018r. wszystkie aktualne informacje zamieszczane są pod adresem brzeznica.pl oraz brzeźnica.pl

 

 

!!!   WERSJA ARCHIWALNA   !!!

 

Perła w koronie – Szkoła Podstawowa w Sosnowicach

IMG 4668

W Sosnowicach niedziela - 16 czerwca 2013 r. przejdzie do historii wsi. Odbyła się wtedy oczekiwana uroczystość – poświęcenie i oddanie do użytku nowej, dobudowanej części Szkoły Podstawowej.

 

 

 

 

 

 

Na zaproszenie organizatorów: Wójta Gminy Brzeźnica - Bogusława Antosa oraz dyrektor Szkoły Podstawowej – Elżbiety Kosek wraz z Radą rodziców przybyło wielu gości i mieszkańców Sosnowic.

Obecnością zaszczycili gospodarzy:

- Tadeusz Arkit - Poseł na Sejm RP,

- Jacek Jończyk - Starosta Powiatu Wadowickiego,

- Józef Łasak - Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego,

- Mariusz Krystian - Wójt Gminy Spytkowice,

- Katarzyna Solarska - Przewodnicząca Rady Gminy Brzeźnica,

- Władysław Wysogląd - zastępca Przewodniczącej Rady Gminy Brzeźnica,

- radni Rady Gminy Brzeźnica: Marek Dziędziel, Barbara Ewiak, Józef Jankowicz, Małgorzata Klaja, Jadwiga Kozioł, Marian Ostrowski,

- Jolanta Baca - Sekretarz Gminy Brzeźnica,

- ks. Marek Holota - proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Paszkówce,

- ks. Wojciech Lasak, który obecnie pełni funkcję katechety w Sosnowicach oraz ks. Mariusz Słonina, który pełnił tę funkcję w przeszłości,

- panie dyrektor szkół gminy Brzeźnica: Beata Chmielowska, Maria Dąbrowska-Odrobina, Barbara Dutka, Krystyna Korus, Anna Lang,

- Kazimierz Mostowik - dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy,

- Wiesława Jarguz - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzeźnicy,

- Grzegorz Wojtas - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzeźnicy,

- Czesław Figuła - prezes OSP w Sosnowicach.

Ponadto w gronie gości byli, m.in.: Agata Antos – żona Wójta Gminy Brzeźnica, emerytowani nauczyciele, obecni pracownicy, uczniowie i ich rodzice oraz mieszkańcy Sosnowic, którzy są zaprzyjaźnieni ze swoją macierzystą szkołą.

Od początku uroczystości oprawę muzyczną zapewniała Orkiestra Dęta OSP w Sosnowicach na czele z kapelmistrz Gabrielą Jaskiernią.

Wspólna modlitwa podczas Mszy świętej w zabytkowym kościółku pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowicach zainaugurowała uroczystość. Ks. proboszcz Marek Holota w homilii powiedział, m.in. o ważnej roli nauczyciela w wychowaniu dziecka: Nauczyciel, to brama, przez którą przechodzi uczeń.

Zasadnicza część uroczystości odbyła się na placu przed Szkołą Podstawową im. Marii Konopnickiej w Sosnowicach. Pani dyrektor szkoły – Elżbieta Kosek powitała gości i podziękowała za wykonaną inwestycję Wójtowi Gminy Brzeźnica, Radzie Gminy oraz Rodzicom za okazaną pomoc.

Przecięcie wstęgi otworzyło wejście do szkoły. Jak na taką ceremonię przystało, zgodnie z tradycją obiekt szkolny został poświęcony przez ks. proboszcza Marka Holotę. Były okolicznościowe przemówienia. Wójt Gminy Brzeźnica przypomniał historię szkoły, przedstawił zakres wykonanej inwestycji oraz dziękował nauczycielom, rodzicom i członkom miejscowych organizacji za wsparcie jakie udzielają szkole. Zwracając się do uczniów powiedział: Życzę Wam, abyście chętnie przychodzili do tej szkoły, niech nauka i zabawa wypełnia Wam tu czas. Pamiętajcie, że uczycie się nie tylko dla siebie, ale i dla rodziców oraz dla ludzi wśród których będziecie żyć. Moim marzeniem jest, abyście wynieśli z tej szkoły, jak najwięcej wiedzy oraz miłe wspomnienia lat dzieciństwa.

Pan poseł Tadeusz Arkit wyraził podziw dla gospodarności samorządu, a na ręce pani dyrektor przekazał symboliczny dzwonek, który będzie Jej pomagał w pracy.  

Starosta Jacek Jończyk nawiązał do wyników nauczania, podsumowujących naukę w szkołach podstawowych, o czym mówił także Wójt. Zespołowo Gmina Brzeźnica jest najlepsza w powiecie wadowickim. Uczniowie klasy VI z Sosnowic osiągnęli najwyższy wynik w gminie już po raz drugi z rzędu. Wysoka średnia uplasowała Szkołę Podstawową w Sosnowicach na pierwszym miejscu w powiecie, stąd starosta określił placówkę mianem: Perła w koronie powiatu wadowickiego.

W dalszej kolejności odsłonięto pamiątkową tablicę. Widnieje na niej cytat z wiersza Marii Konopnickiej, skłaniający do refleksji i wskazujący sposób postępowania w życiu:

Kto dla braci pracuje, ma moc za miliony,

Rośnie w siłę, jak olbrzym o ziemię rzucony;

Czas mu cegły podaje, utrwala budowę

I kładzie na jej szczycie swe piętno wiekowe.

Szkołę będzie zdobił także Ogród sztuk, zaprojektowany przez Annę Kowal – artystkę mieszkającą w Bęczynie, a wykonany przez rodzica – tatę jednego z uczniów. W dniu uroczystości posadzono w nim drzewka pamięci dla potomnych. Gestu tego dokonali: Poseł Tadeusz Arkit, Starosta Jacek Jończyk, gospodarz gminy Wójt Bogusław Antos.

Druga część uroczystości miała artystyczny wymiar. Na scenie ustawionej na boisku sportowym odbyło się przedstawienie pt. „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”, na podstawie tekstu Marii Konopnickiej. Reżyserem była Agnieszka Wolska - nauczycielka języka polskiego. W roli aktorów wystąpili rodzice i uczniowie. Inscenizacja bardzo podobała się publiczności. Brawa i radość publiczności świadczyły o perfekcji teatru. Zachwyt wzbudzały kocie kostiumy i scenografia. W czasie przedstawienia do rąk widzów trafiły pamiątkowe folderki. Na zakończenie pani reżyser dziękowała aktorom oraz rodzicom, bez których nie byłoby tego sukcesu.

Następnie publiczność podziwiała występy taneczne uczniów oraz dzieci z Oddziału „0”. Bardziej aktywni mogli wziąć udział w konkursach sprawnościowych.

Dla tych, którzy zwiedzali szkołę były przygotowane okolicznościowe wystawy i prezentacja multimedialna. Można było podziwiać nowe pomieszczenia, a nawet usiąść z sentymentem w szkolnej ławce.

Pogoda dopisała szczególnie, że tuż za miedzą Sosnowic padał rzęsisty deszcz. Mieszkańcy i goście przy muzyce świętowali do późna.

Podsumowując wydarzenie i wykonaną inwestycję zamieszczamy cytat ze szkolnej strony internetowej Sosnowic: …dzięki wielu ludziom dobrej woli nauka w systemie dwuzmianowym w naszej szkole to już przeszłość. Dzisiaj uczniowie uczą się w pięknych, przestronnych salach, a budynek szkolny zachwyca urodą.

 

galeriaGaleria Fotograficzna >>> zobacz

Folder Informacyjny >>> zobacz

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170